• slide

DRUK 3D w technologii FDM (Fused Deposition Modeling) to najważniejsza innowacja w 3D CONCEPT. Technologia niezwykle wszechstronna, pozwalająca produkować użytkowe części maszyn i urządzeń bezpośrednio z plików .STL generowanych w programie CAD. Po wydruku otrzymujemy dokładny, wytrzymały, funkcjonalny i gotowy do użycia produkt.

TECHNOLOGIA FDM pozwala na uzyskanie znacznie dokładniejszych modeli od tych wykonanych innymi technologiami Rapid Prototyping. W praktyce oznacza to, że urządzenia 3D modelujące tą technologią są w stanie zbudować ścianki detali o grubości od 0,4 mm. Wydrukowane detale są wysoce funkcjonalne, łatwo poddając się dalszej obróbce (szlifowanie, lakierowanie, wiercenie, gwintowanie). Bez problemu można wykonać ponadgabarytowe modele, łącząc je w jedną całość optymalną metodą. Dodatkowo, w zależności od użytego materiału, detale są trwałe i odporne na działanie wody, substancji chemicznych, temperatury czy promieni UV oferując niemal wszystko, czego oczekują inżynierowie i projektanci. Istotny jest też fakt, że wspomniane korzyści uzyskiwane są w relatywnie krótkim czasie i na konkurencyjnych warunkach cenowych w porównaniu z tradycyjnymi metodami (np. obróbka skrawaniem).

Części wytwarzane w technologii FDM na drukarkach 3D znajdują zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki: w przemyśle elektrotechnicznym, narzędziowym, opakowaniowym, medycznym, chemicznym, odlewniczym, precyzyjnym, automotive, HVAC, w robotyce i mechatronice, w muzealnictwie, wystawiennictwie, modelarstwie, w branży reklamowej i wystawienniczej.

RODZAJE ZASTOSOWAŃ

  • Wydrukowane detale znajdują zastosowanie praktycznie we wszystkich segmentach przemysłu.
  • Wyjątkami są wymagania dotyczące metalicznego materiału bazowego wtedy wybierane są inne technologie.
  • Dzięki swoim zaletom technologia FDM stanowi najlepsze połączenie jakości, funkcjonalności i ceny.

PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ

  • Gotowe części: produkcja seryjna części do użycia w produkcie końcowym.
  • Narzędzia produkcyjne: uchwyty, części maszyn, wzorniki, matryce itp.
  • Modele koncepcyjne: kontrola kształtu i dopasowania, swoboda oceny i optymalizacji projektu.
  • Funkcjonalne prototypy: wytwarzanie prototypów wytrzymałych dla funkcjonalnych testów ergonomii.

ZASTOSOWANIE W BRANŻACH

Technologia FDM znajduje zastosowanie głównie w przemyśle elektrotechnicznym, opakowaniowym, medycznym, chemicznym, odlewniczym oraz precyzyjnym.

DOSTĘPNE MATERIAŁY

Karty technologiczne dostępnych materiałów (pobierz PDF):
ASA (en)
NYLON 12 (en)
PC (pl)
PC-ISO (pl)
ULTEM 9085 (en)